ראשי / אבחנה כפולה

אבחנה כפולה

שירותי שיקום למתמודדים עם אבחנה כפולה

 

מהי אבחנה כפולה?

המונח אבחנה כפולה (המכונה גם: תחלואה כפולה) מתייחס לאנשים המתמודדים במקביל גם עם מגבלה נפשית וגם עם התמכרות לשימוש בחומרים (substance use disorder). ההתמכרות אשר נוספת להתמודדות הנפשית יכולה להיות לסמים, לאלכוהול או התמכרויות התנהגותיות כמו למשל התמכרות למין לרבות צריכת פורנו או התמכרות לצפייה במסכים.

עצם קיומן של שתי האבחנות מציב בפני המתמודדים ובפני הצוות הטיפולי לא מעט אתגרים. למרות הקשיים אנו בעמותת אנוש מאמינים שכל אדם שמעוניין בכך ונענה לטיפול יכול להשיג שיפור משמעותי באיכות חייו. אנו מציעים מבחר מענים מקצועיים ייחודים אשר מובלים על ידי צוות שלומד כל הזמן, מתעדכן בשיטות הטיפול הכי חדשניות, במחקרים בתחום ומיישם אותם בשטח בשירותי שיקום פורצי דרך, זאת ברגישות ומתוך כבוד לכל אדם.

אתגרים בהתמודדות עם אבחנה כפולה (תחלואה כפולה)

* אתגר אבחנתי – קשה לדעת האם הבעיה או ההחמרה שחלה במצבו של אדם המתמודד עם אבחנה כפולה מתקיימת על רקע שימוש בסמים או בשל ההתמודדות הנפשית.

* חוסר שיתוף פעולה – לעיתים קיים חוסר רצון בהיענות לטיפול בשל הסטיגמתיות הכפולה החברתית. לעיתים ישנה הכחשה כפולה גם את מחלת הנפש ואת מחלת ההתמכרות. 

התמודדות עם השפעות החומרים הממכרים:

תיתכן החמרה של מצבים פסיכוטיים עקב השימוש בחומרים, שמביאים לאשפוזים פסיכיאטריים חוזרים וגם קיום של מחלות גופניות- חוסר איזון נפשי עלול להביא אתו גם הזנחה גופנית וכן, שימוש בחומרים שמביא להתדרדרות במצב הגופני.

כאמור, נכון הדבר כי מורכבות הטיפול גבוהה יותר בשל קשרי הגומלין בין האבחנות. עם זאת, בגישתנו קיימת תקווה ואפשרות להתמודדות מול שתי האבחנות כשהיא מותנת בקבלת טיפול מקצועי, חדשני ולא פחות חשוב- טיפול משולב (integrated) בשתי המחלות, באותה המסגרת.

תפיסה הוליסטית זו, המגובה מחקרית, מנחה אותנו בעמותת אנוש בפיתוח תוכניות שיקום ייחודיות אשר מספקות מענים שיקומיים הן בתחום הנפשי והן בתחום ההתמכרויות תחת אותה קורת גג.

המענים השיקומיים למתמודדים עם אבחנה כפולה באנוש ניתנים ב-4 מישורים עיקריים:

דיור, תעסוקה, משפחות והכשרות צוותים.

מענה שיקומי בתחום הדיור

הוסטלים ייעודים לבעלי אבחנה כפולה (בצפת ובכפר סבא)

דירות קבוצתיות (בכרמיאל, הרצליה, רחובות וירושלים)

ליווי בדיור עצמאי (בכרמיאל, חיפה, הרצליה, תל אביב, רחובות, ירושלים ועוד).

בתחום זה מתקיים גם מענה ייחודי לדרי רחוב בתל אביב.

ניתן להרחיב את המענה לאזורים נוספים בהתאם לצורך ובנוסף, ניתן לקבל שירותים גם בסביבת הערים.

מרכזי מילם: מענה למשפחות המתמודדים

במרכזי מילם ברחבי הארץ תמצאו מערך של הרצאות, סדנאות, מפגשי ייעוץ אישיים וקבוצות תמיכה עבור משפחות המתמודדים עם אבחנה כפולה. הסיוע מוענק על ידי צוות מקצועי של מרכז מילם בשיתוף עם אנשי צוות מתחום האבחנה הכפולה באנוש.

הקבוצות הייחודיות האלה מאפשרות שיח פתוח, מלמד ומלווה מקצועית התמודדות של בני המשפחה ויקיריהם עם שתי האבחנות.

מענה בתחום התעסוקתי

 בניית מערכי תעסוקה אשר מבינים ולוקחים בחשבון את המורכבות של האבחנה הכפולה.

עם כניסתו של מתמודד עם אבחנה כפולה לתכנית השיקום, נדגיש את חשיבות התעסוקה באשר היא. ישנה הבנה כי חוסר בתעסוקה הוא גורם מרכזי בהישנות חזרה לדפוסי התמכרות. לאור האמור, אנו ערוכים לקלוט באופן מיידי, מתמודדים עם אבחנה כפולה במפעלים המוגנים ובמרכזים תעסוקתיים בקרבת הדירות הקבוצתיות.

המתמודד יעבור תהליך של אבחון והערכה יחד עם רכז תעסוקה, לגבי התאמת התעסוקה או ההכשרה הרלוונטית והמקדמת שתעניק משמעות נוספת לחייו.

הכשרת צוותים: שאיפה לחדשנות ומצוינות לטובת מקבלי השירות.

אנחנו עוסקים בפיתוח המיומנויות המקצועיות של אנשי הצוות שמלווים את המתמודדים בעמותה ומחוצה לה. צוותי השיקום הנותנים מענה בתחום אבחנה כפולה (תחלואה כפולה) עוברים קורסים ייעודיים והכשרות.

בנוסף, אנו פועלים כל העת להטמעת הידע בתוך העמותה של כלל הצוותים, באמצעות ימי למידה וישיבות בפריסה ארצית.

אחת לשנה אנו מקיימים יום עיון בנושא אבחנה כפולה אשר פתוח לקהילה המקצועית הרחבה.

אנו מרבים לחלוק ידע מניסיוננו וגם לרכוש ידע חדש וגם לייצג את האוכלוסייה ולהעלות את צרכיה בפני גורמים שונים ועל כן, הפעילות שלנו משלבת השתתפות בוועדות שונות בנושא ברחבי הארץ, לרבות וועדות בכנסת וגם בכנסים בינלאומיים, למשל בוועידה באו"ם שנערכה במסגרת כנס המועצה הבינלאומית לסמים CND.

מוזמנים לפנות אלינו ולקבל מידע על השירותים השונים הניתנים לבעלי אבחנה כפולה:

למנהלת תחום אבחנה כפולה באנוש: הילה בוצ'ן 054-9299561, hila.b@enosh.org.il
או להשאיר פרטים בטופס: