ראשי / Blog / 10 דרכים להפיכת החברה כוללנית יותר לאנשים בעלי מוגבלויות

10 דרכים להפיכת החברה כוללנית יותר לאנשים בעלי מוגבלויות

 הקדמה: שחף רם און, מנהלת תחום חברה וקהילה

בעבר, הדיון אודות שיקום והחלמה של מתמודדי נפש התמקד בתהליכים האישיים אותם עוברים;

בכוחות אשר עומדים לרשותם, באתגרים הייחודיים עימם מתמודדים ובסופו של דבר באופן בו חשים ומתפקדים בעולם. בשנים האחרונות, התרחבה נקודת המבט ושמה דגש על הסביבה האנושית בה מתרחשים תהליכים אישיים אלו וכיצד הם מעודדים אותם או מהווים עבורם חסם.

חבצלת המים, אותה תיארה ד”ר פטרישיה דיגן, זקוקה לאדמה עשירה ולחה בכדי להגיע לפוטנציאל הצמיחה שלה. בדומה לאותה חבצלת, כל אדם זקוק לסביבה אנושית (ופיזית) מכבדת, תומכת ומעשירה בכדי להתפתח ולהתמודד עם אתגרי החיים.

תמיכות שיקומיות שונות ניתנות במטרה לסייע לאדם להתחזק, למצוא את דרכו הייחודית ולצעוד בה בביטחון וברווחה מקסימליים, כאשר הכיוון הרצוי הוא מעבר מסביבה מוגנת ובטוחה אל עבר השתלבות בחיי הקהילה- מגורים, תעסוקה, השכלה ופנאי. כל אדם לפי יכולותיו, מוכנותו ורצונותיו, כאשר התפקיד שלנו בתור מלווים הוא להקשיב, להציע, להצביע על האפשרויות, לעודד בחירה, לסמן כוחות והצלחות ולתמוך ברגעי קושי ומשבר.

אם בעבר שאלנו את עצמנו אנו, אנשי המקצוע, האם אנו מצליחים להיות אותה אדמה טובה ומאפשרת, הרי שהיום אתה שאלה צריכה להישאל אודות הקהילה אשר בה ובעזרתה מתרחשים תהליכי החלמה כה רבים. כיום ברור כי עמדות סטיגמטיות הרווחות בציבור, למשל, משפיעות על הסטיגמה העצמית בה מחזיקים מתמודדים רבים. בתורה, סטיגמה עצמית זו עלולה לעמוד בינם ובין אמונה ביכולתם לסמן מטרות ולהתקדם לעבר השגתן. לא יכולתם האמיתית (שכן לעיתים- מי מעז לנסות בכלל אם הוא מאמין שאינו יכול?).

על אף שבעשורים האחרונים עלתה המודעות באשר לזכותה של אוכלוסיית הנכים בכלל, ואוכלוסיית מתמודדי הנפש בפרט, להשתלב באופן מלא בקהילה ולחיות כאחד האדם, אין ספק שעבודה רבה עוד צריכה להיעשות. אנשים הם שונים – אבל השונות אינה סותרת את היותם שווים. בני אדם שווים בהיותם בני אדם, שבאו לעולם באותה דרך ונבראו מאותו החומר. יש להם זכויות שוות – ללא הבדל גזע, מין, צבע עור, דת או מוגבלות. בני אדם שווים באנושיותם, ולכן הם ראויים לשוויון בזכויות ובהזדמנויות שהחברה מעניקה להם.

אחד המושגים אשר מעריך את יכולתה של קהילה לספק זכות זו עבור חבריה המתמודדים עם סוג כלשהו של שונות (למשל, מוגבלות מסוימת, אך לא רק), הוא האופן מקבלת ומכילה בתוכה ללא משוא פנים את חבריה השונים. הכלה קהילתית (Community inclusion), מייצגת נקודת מבט לפיה אנשים עם מוגבלות חווים הדרה מהשתתפות פעילה בחברה ע”י גופים דומיננטיים וקבוצות “נורמאליות”. הדרה מתרחשת באמצעות מחסומים תפישתיים, מבניים ופיזיים. הכלה קהילתית מדגישה את הצורך להסיר מחסומי הדרה ולהשקיע מאמצי הכלה נרחבים ואקטיביים יותר.

כפי שתקראו במאמר המצורף, ישנן דרכים רבות בהן ניתן להרחיב את הזרם המרכזי החברתי ולכלול בו יותר אוכלוסיות שבעבר נחשבו לשוליים, למי שאינן נמצאות בקונצנזוס.

אנו בעמותת אנוש, משקיעים לא רק בקידום תהליכי החלמה פרטניים דרך יצירת הזדמנויות לשילוב קהילתי בתחומי הדיור, התעסוקה והפנאי, אלא שואפים לסייע לקהילה בישראל להפיל מחסומים הנובעים מסטיגמה וחוסר ידע. אנו פועלים למען יצירת הזדמנויות לקהילה לקבל לתוכה את אוכלוסיית מתמודדי הנפש כחברים שווי ערך, ולהכיר בתרומתם הייחודית עבורה.

למאמר באתר האפינגטון פוסט

תאריך: | מאת: valigar