ראשי / Blog / קורס "מדריכי פעילות גופנית מותאמת לאוכלוסיית בריאות הנפש", מכללת ווינגייט

קורס "מדריכי פעילות גופנית מותאמת לאוכלוסיית בריאות הנפש", מכללת ווינגייט

קורס "מדריכי פעילות גופנית מותאמת לאוכלוסיית בריאות הנפש", מכללת ווינגייט

 מאת: מיכל ויירון, מנהלת תכנית "מיינד אנד פיטנס"

לפני כשבוע נערך במכללה האקדמית בווינגייט טקס חלוקת תעודות ייחודי ומרגש במיוחד. 13 בוגרי הקורס, מתמודדים בעלי תעודות הסמכה להדרכת ספורט במגוון תחומים, ובני משפחותיהם זכו להרצאה מרתקת מפי ד"ר מיכאל אשכנזי, ראש ביה"ס ללימודי תעודה והשתלמויות במכללה האקדמית בווינגייט, בנושא "ספורט והשפעתו על מערכת העצבים". בהמשך, חולקו התעודות ונאמרו דברי ברכה מפי מנכ"לית העמותה, ד"ר הלה הדס,  גב' כרמלה אבלגון –כורש, סגנית מנהלת הקרן לפיתוח שירותים לנכים והקרן למפעלים מיוחדים, וע"י פרופ' שייקה הוצלר, יועץ בטל"א וראש לימודי תואר שני במכללה האקדמית בווינגייט (בתמונה עם בוגר הקורס, מאמן כדורסל ושחייה, גולן פרגמין).

ייחודו של הקורס מתבטא למעשה בשלושה מישורים: האוכלוסייה המשתתפת בקורס, התכנים הנלמדים והאוכלוסייה הצפויה ליהנות מתוצרי הקורס. שילובם של שלושת אלו, הפכו את הקורס למוביל בתחומו בארץ ובעולם.

שילובם של 'לקוחות' או 'צרכנים' כפי שנהוג היום לקרוא לכך, כמובילי שינוי בתוך האוכלוסייה עצמה אינו דבר חדש ולקוח מתחומי חיים נרחבים. עם זאת, זוהי הפעם הראשונה בה גויסו מדריכי ספורט המוכרים כזכאי סל שיקום לקורס ייחודי להם. 15 מדריכים נבחרו מרחבי הארץ. 13 מהם סיימו בהצלחה את הקורס והם צפויים להשתלב בתכנית ה To-Go של העמותה, תכנית להדרכות ספורט בתוך מסגרות הדיור והפנאי השיקומיות בקהילה.

תכני הקורס נבחרו בקפידה ומבוססים על צרכים שעלו מתוך עבודה קיימת של שילוב מדריכים נפגעי נפש במועדון "מיינד אנד פיטנס" הפועל מזה כשנתיים בתל אביב. תכני הקורס כללו: תחום הנחיית קבוצות, השפעת הספורט על הגוף והנפש, השפעות התרופות הפסיכיאטריות על הגוף, יסודות הטיפול בתנועה, יסודות הריאיון המוטיבציוני ועוד. קורס זה, הינו צעד ראשון בדרך לסימון צרכיה הייחודיים של אוכלוסיית נפגעי הנפש בשני היבטים- גם כצרכנים של פעילויות ספורטיביות וגם כנותני שירותים בתחום.

לצד החידוש בפתיחת קורס ייחודי עבור מתמודדים, ההתייחסות לצרכי האוכלוסייה המודרכת היא זו שמהווה את פריצת הדרך. עד כה נהוג לכלול את אוכלוסיית נפגעי הנפש בתוך מכלול הנכויות. באירועי ספורט, דווקא אוכלוסייה זו אשר מהווה את הקבוצה הגדולה ביותר בתוך אוכלוסיית הנכים, הופכת שקופה בצרכיה הייחודים. כך למשל- ענף החתירה בספורט הפרא- אולימפי מאפשר מקצה מיוחד עבור נכים המוגדרים כנפגעי נפש. כדי להשתתף בתחרויות מייצגות, על הספורטאי להוכיח את נכותו כמגבלה אשר מתועדת רפואית לפני גיל 18. היות ומרבית הפגיעות והמחלות מתפרצות במהלך החיים הבוגרים והיות וגם אם נער או נערה לקו במחלה נפשית-ימנעו הפסיכיאטרים לרוב מקטלוגם כ'נפגעי נפש' – הרי הסיכוי לספורטאי הלוקה בנפשו לייצג את מדינת ישראל בתחרויות פרא- אולימפיות נמוך ומזערי.

מיצוי זכויות אמיתי של אזרחים במדינה דמוקרטית טמון ראשית בהנגשת הזכויות עצמן. לכן מומלץ לבדוק את הצרכים הייחודיים לקבוצות ומגזרים ולהדגיש את הפלורליזם לפני שילוב מלא בחברה.

תאריך: | מאת: valigar