ראשי / Blog / פחד, חרדה ומה שביניהן

פחד, חרדה ומה שביניהן

פחד, חרדה ומה שביניהן

הפחד, כידוע, הוא רגש הישרדותי טבעי. התחושות הגופניות בעת פחד – לב הולם, דופק גבוה, לחץ דם מוגבר ואישונים מורחבים – הן תוצאה של הפרשת אדרנלין שעוזרת לגוף להיות ערוך ומוכן, לברוח או להילחם מול גורם מאיים.

אבל החרדה, בשונה מן הפחד, היא רגש לא יעיל מבחינה אבולוציונית. בזמן חרדה הגוף פועל מפחד, אלא שאין כל גורם מאיים בסביבה. למרות זאת גם החרדה נתפסת בפסיכולוגיה כרגש טבעי ונורמלי.

"חרדה היא דבר נורמטיבי", מסביר פרופ' ראובן דר, פסיכולוג קליני וראש המגמה הקלינית בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה, אוניברסיטת תל אביב. "אין אדם שלא חווה פעם תחושת חרדה. אפילו התקפי פאניקה חד פעמיים הם לא חוויה נדירה, שלא לדבר על הדאגה שמשהו לא בסדר, שאולי אני חולה, שאולי אמרתי משהו פוגע, שמלווה גם במחשבות חוזרות ואי נעימות פיזית. מדובר בחוויית חיים. בן אדם שלא חרד אינו חי".

אלא שלעיתים החרדה הופכת להפרעה פסיכולוגית שכדאי לטפל בה. ההערכה היא ש-15%־20% מהאנשים סובלים מצורה כזאת או אחרת של הפרעת חרדה. אחוז גבוה כזה של חרדים מעורר את המחשבה שזה לא אנחנו אלא העולם שהשתגע. ספר האבחנות הפסיכיאטרי האמריקאי (ה-DSM) מונה ארבעה סוגי הפרעות חרדה:

  • הפרעת פאניקה – המתאפיינת בהתקפים תכופים של פחד עוצמתי המלווה בסימפטומים גופניים חריפים דמויי התקף לב או אובדן שפיות.
  • הפרעת חרדה – חזרתיות של התקפי חרדה וחשש מבואם, שצובעים את החיים ומשבשים אותם.
  • פוביה – המתאפיינת בתסמינים הדומים להתקף חרדה ומתעוררים כתגובה לגירוי מסוים (מעליות, מטוסים, דם או נחשים).
  • הפרעת חרדה מוכללת (או הפרעת חרדה כללית) – המתבטאת בדאגנות מוגזמת ולא מידתית בנוגע לנושאים רבים לאורך כמה חודשים.
תאריך: | מאת: valigar