ראשי / Blog / תחלואה כפולה: הפרעה נפשית והתמכרות

תחלואה כפולה: הפרעה נפשית והתמכרות

נושא התחלואה הכפולה הפך להיות מאד רלוונטי בשנים האחרונות, זוהי תופעה שמתרחבת בארץ ובעולם. תחלואה כפולה נחשבת לסוג של הפרעה נפשית, שהיא שילוב בין התמכרות למחלה נפשית. במשך שנים העדיפו להפריד בין השתיים. הפסיכיאטר היה מפנה לטיפול בהתמכרויות וההפך, והחולים היו נופלים בין הכיסאות. כיום, ישנה הכרה בקשר בין השתיים, כי התמכרות היא תופעה נפשית וגופנית.

ההפרעה הנפשית היא הראשונה. אליה מתווספת ההתמכרות. "ההתמכרות מבוססת על טראומות של אובדנים, הזנחה, מעברים ועל טראומות של נפרדות מוקדמת בשלבים הראשונים של החיים. הטראומה נרשמת ברמת הגוף והנפש, נוצרת ריקנות, ובאמצעות הסמים יש שחזור של הטראומה, כדי לתקן. זו המוטיבציה הפנימית, למרות שזה לא באמת כך. ("הוד קציר").

ההתמכרות היא מחלה כרונית שלא קשורה לאופי או לאישיות, וצריך לטפל בה גם כשהיא לא פעילה. כלומר, גם כשהמכור מפסיק להשתמש בסמים. התרופות שניתנות בד"כ אינן גורמות להתמכרות, אם כי יש תרופות שכן. פסיכיאטר שבונה תכנית טיפול, צריך לקחת את זה בחשבון.  קשה לקבוע מה קדם למה, כי לעיתים ההתמכרות מופיעה קודם, אם כי מניחים שלפניה הופיעו דיכאון או חרדה, ואז השימוש בחומרים הממכרים הוא סוג של טיפול עצמי. במקרים רבים האלכוהול הוא המענה הראשוני, כי הוא זמין.

מריחואנה וחשיש – שימוש אינטנסיבי מגדיל את הסיכוי להתפרצות מחלת הסכיזופרניה – פי 7! שימוש במריחואנה רפואית – רצוי לבדוק אופציות נוספות ואת מידת היעילות של טיפול מסוג זה, במיוחד כשמדובר בתחלואה נפשית. חשוב לזכור שלא כל מי ששותה אלכוהול או מעשן מריחואנה מתמכר.

התמכרות לסיגריות – ניקוטין מוריד את עוצמת תופעות הלוואי ומשפר את הקוגניציה ואת מצב הרוח. לכן הן חולים רבים והן אנשים בריאים מתמכרים לסיגריות. העובדה שגם בריאים מעשנים, מהווה סיבה טובה בעבור המתמודדים להמשיך לעשן. במחלקות ובבתי חולים פסיכיאטריים, 90% מהחולים מכורים לסיגריות.

הסמים עוזרים לחולה להרגיש משהו במחלה כמו סכיזופרניה, כאשר יש ירידה בתפקוד היומיומי. המכור מרגיש ריקנות כאשר הוא לא משתמש, יש משברים שחוזרים ונשנים, לכן קשה לו להיגמל. בהתחלה, השימוש בסמים ממכרים עוזר ויוצר הרגשה טובה. אצל חולי נפש ההתמכרות היא מהירה ויותר קשה. במקרים מסוימים בעקבות השימוש בסמים יש התפרצות של המחלה. לעתים, המצב הפסיכוטי יכול להיות חד פעמי, והאדם חוזר לעצמו, ולפעמים הוא יכול לחלות במחלת נפש באופן כרוני. סמי פיצוציות – תופעה קשה מאוד, משום שלא יודעים מה בדיוק יש בהם, ולכן הנזקים שלהם יכולים להיות מאד מסוכנים.

חולה נפש מכור יתקשה מאד להשתלב בשירותי השיקום. הוא אף יתקשה מבחינה כלכלית לרכוש את התרופות שלהן הוא זקוק. הוא יוציא את הכסף קודם כל על סמים וסיגריות. הצלחה בטיפול קשורה במטופל, ברופא המטפל ובבני המשפחה. התמכרות להימורים גם היא יכולה להיחשב למחלה נפשית הקשורה לשליטה באימפולסים. ההימורים גורמים לעוררות ולריגוש שיכולים להוות מענה לתחושות של דיכאון או חרדה. מעט מאוד פונים לטיפול בעקבות הימורים.

הדרך הטובה ביותר שבה יכולה משפחה לעזור  למתמודד עם תחלואה כפולה, היא לעודד אותו להתמיד בטיפול ובמסגרת השיקום.

הכותב הוא דוקטור דריבלסקי, 050-6267765

תאריך: | מאת: valigar