ראשי / Blog / סדנת צילום ככלי מחולל ומסייע בתהליכי החלמה

סדנת צילום ככלי מחולל ומסייע בתהליכי החלמה

סדנת צילום ככלי מחולל ומסייע בתהליכי החלמה

מנחות הסדנה:

הדס בר הלל, רכזת חברתית, פוטו-תרפיסטית, “אנוש” קרית אונו

נועה גז, מתאמת טיפול, מטפלת באמנות, “אנוש” גבעתיים.

בשנתיים האחרונות מתקיימות סדנאות צילום- שיקום  במרכז החברתי אנוש קרית אונו. בבסיס הסדנאות עומד לימוד צילום והצבת מטרות אישיות. שילוב של אלו מאפשר תהליך אישי ותהליך של דינמיקה קבוצתית. במהלך הסדנאות המשתתפים מתנסים בתרגילי צילום תוך שיכלול ופיתוח של המבע היצירתי-צילומי. במקביל, הצילום והתבוננות בתמונות מהווים כלי לגיבוש, התקדמות והבניית מטרות אישיות שיקומיות. לאורך הסדנאות ניתן לראות כיצד תהליכי צילום ובחירה אקראיים הופכים לתהליכים של בחירה מודעת וברורה,  הבחירות של הצילומים הופכות למנומקות, וכך גם הצילומים למדויקים, איכותיים, ונגישים יותר לצופה.

בין המטרות אותן הציבו לעצמם המשתתפים דרך הצילום בשנה האחרונה  – רכישת ידע על עצמי, שחרור ממקובעות,  חופש ויצירתיות בתוך מסגרת, התמודדות עם תחושות ה”אני לא מספיק טוב/ה”, פיתוח יוזמה וביטחון, פיתוח ספונטניות,  הגברת עצמאות,  והפחתת הימנעות וחרדה.

דרך התחייבות להגעה רציפה, הקפדה על עמידה בלוחות זמנים ועל ביצוע משימות שבועיות – רמת המעורבות של  חברי הקבוצה בתהליך עלתה באופן משמעותי. הם הפכו לפעילים ויוזמים יותר מבחינה חברתית וצילומית,  מה שניכר ביוזמה של מפגשים חברתיים שהחלו להתקיים מחוץ לסדנה. גם בשיח  במפגשים עם הזמן המשתתפים רכשו יותר ביטחון והפכו לפעילים – משתפים ומגיבים לאחרים.

עם סיום הסדנאות, פיתחו המשתתפים  את תחביב הצילום כחלק מצריכת הפנאי שלהם מעבר לשעות המסגרת, מתעדים  את עצמם בשעות הפנאי והבילוי. חלקם ממשיכים לצלם לשם המשך ביטוי עצמי יצירתי,  אחת המשתתפות התנסתה בלימוד צילום מקצועי, וחלקם ממתינים לפתיחת סדנאת הצילום –שיקום הבאה .

באמצעות הצילום, א’  תירגל שיפור של יכולת ההתארגנות. עם הזמן תמונותיו הפכו להיות יותר ברורות. האלמנטים בפריים מאורגנים לפי יסודות שנלמדו בקורס והופנמו על ידיו, כגון צבעים משלימים, שימוש בכללי “יחס הזהב” בבנית הפריים, קומפיזציה סגורה ושימוש באור.

תאריך: | מאת: valigar