ראשי / Blog / נציגות עמותת אנוש חזרו מכנס “חדשנות חברתית” בויאטנם

נציגות עמותת אנוש חזרו מכנס “חדשנות חברתית” בויאטנם

נציגות עמותת אנוש חזרו מכנס “חדשנות חברתית” בויאטנם

בתמונה: מימין – תמר סדן, שגריר ויאטנם בישראל –   Cao Tran Quoc Hai, איילת גנאור ושגרירת ישראל בויאטנם מירב אילון שחר

“פגשנו קבוצת אנשים מסורים וצמאים לידע ולהכוונה בתחום בריאות הנפש”

נציגות אנוש – העמותה הישראלית לבריאות הנפש, השתתפו בכנס “חדשנות חברתית” שיזמה הנספחות הכלכלית במשרד החוץ בויאטנם. מטרת הכנס הייתה ליצור שיתופי פעולה בין ארגונים מישראל הנמצאים בחזית השיקום של אנשים בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים בארץ עם אנשי מקצוע מהתחום בויאטנם, כדי לתרום ולהשפיע מהידע המקצועי ומתחומי המומחיות של הארגונים בארץ.

תמר סדן לקס סמנכ”לית עמותת אנוש, המנהלת המקצועית של תחום השיקום בעמותה ואיילת גנאור יצחק מנהלת תחום התעסוקה בשוק החופשי באנוש ייצגו את העמותה. בכנס השתתפו נציגים נוספים, ביניהם מ”בית איזי שפירא”, מנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, ויזמים נוספים.

במהלך הכנס התקיימו פגישות בין נציגי הארגונים לאנשי המקצוע המקומיים, שהתרשמו עמוקות מהעשייה הנעשית בישראל בתחום בעלי המוגבלויות וצרכים מיוחדים, ובתחום בריאות הנפש בפרט.

מספרת איילת גנאור-יצחק: “מה שבלט מאד בביקור הוא הפער בין המחויבות הבלתי מתפשרת של הצוותים המקצועיים והמסירות שלהם, לעומת איכות המתקנים הירודה הקיימת שם, מבחינה זאת ויאטנם נמצאת  מרחק שנות דור מישראל.

היה מרגש לפגוש קבוצת אנשים מסורה וצמאה לידע ולהכוונה ושלנו יש  את היכולת לחולל שינוי במקומות אחרים בעולם, שוחחנו אודות השתלבות בעלי מוגבלות בשוק העבודה החופשי והנציגים המקומיים הביעו עניין רב בתחום השיקום התעסוקתי. מבחינתם הדבר בגדר חלום שבעלי מגבלה נפשית ייקחו חלק בקהילה בכלל וישולבו בעבודות בשוק החופשי בפרט”.

מוסיפה תמר סדן לקס: “רק לאחר פגישת היכרות מקדימה ניתנה לנו האפשרות לבקר בבית החולים הפסיכיאטרי הגדול בהאנוי. היינו מופתעות מכך שיש מחסור בעובדים סוציאליים ומרפאים בעיסוק. ישנם הרבה פסיכיאטרים, שעוסקים במתן טיפול תרופתי ומוטרדים מאד שאין עבודה שיקומית כלל. החולים נמצאים בחדרם מרבית שעות היום, ללא פעילות. הצוותים שפגשנו מבינים היטב כי עליהם להיכנס לתהליך למידה והקמה של מערך שיקום בבריאות הנפש. הם היו צמאים לידע והביעו רצון עז ללמוד מאיתנו על מערך השיקום כפי שהוא מתקיים בארץ”.

עם חזרתן מהביקור ציינו השתיים, כי הן מצפות להרחיב את שיתוף הפעולה בין אנוש לאנשי המקצוע בתחום בריאות הנפש בויאטנם, כשראשית לכל תיבנה תכנית הכשרה לצוותים שלהם בארץ, בשיתוף הנספחות הכלכלית שלנו בהאנוי.

עינת הלוי לוין מנספחות משרד הכלכלה בשגרירות ישראל בויאטנם ציינה, כי “יצוא ידע חברתי ישראלי לעולם, מייצג בכבוד רב את העמותה ואת ישראל. ממשלת ישראל מפנימה כי יש חשיבות לייצוא ידע חברתי ולא רק טכנולוגי מישראל למדינות אחרות בעולם. אני שמחה שנוכל ביחד לחולל שינוי, ושהמהפכה יוצאת לדרך מויאטנם”.

ד”ר הלה הדס, מנכ”לית עמותת אנוש סיכמה ואמרה: “שיתופי פעולה בינלאומיים מהווים בסיס להפריה הדדית. אני שמחה שאנוש, כאחד הארגונים שחוללו את המציאות בשיקום בבריאות הנפש בישראל, מהווה גורם משמעותי בהנחלת הידע בנושא למדינות הזקוקות לו”.

תאריך: | מאת: valigar