ראשי / Blog / מפעלים בשוק החופשי ואנוש שדרות משלבים ידיים

מפעלים בשוק החופשי ואנוש שדרות משלבים ידיים

מפעלים בשוק החופשי ואנוש שדרות משלבים ידיים

"אני קמה כל בוקר לעבודה ומרוויחה כסף משלי. כמעט ושכחתי שיש לי מחלה..": כך סיפרה לנו אנה (שם בדוי) מאנוש שדרות, המתמודדת עם מחלת הסכיזופרניה.

במסגרת ההכנות לצילומי תדמית לאנוש שדרות, הגענו לסניף הדרומי והשתלבנו ליום אחד בחיי היומיום של המתמודדים מקבלי השירות.

הכניסה לסניף אנוש שדרות

הכניסה לסניף אנוש שדרות

קיימים שלושה מסלולי תעסוקה למתמודדים באנוש שדרות:

  • מרכז הכשרה לתעסוקה – מפעל מוגן
  • תעסוקה מעברית
  • תעסוקה נתמכת

מרכז הכשרה לתעסוקה (מפעל מוגן)  – מדובר בשירות ליווי מקצועי ואישי, אותו מקבל המתמודד בסניף, המסייע למתמודד לפתח יכולות וכישורים ולהתאקלם בעולם העבודה.

בכל בוקר מגיעים מתמודדי המרכז להכשרה לתעסוקה לאנוש שדרות. במסגרת התעסוקתית הם מייצרים חפצי נוי וכלים מקרמיקה  ומטפחים  גינה קהילתית ומרכז אקולוגי למחזור. המתמודדים משתלבים בעבודות הסניף, כל אחד על פי כישוריו ומעצימים את יכולתם המקצועית ואת כישוריהם החברתיים, לקראת היציאה לעבודה בשוק החופשי.

"בואו למטבח, עוד חמש דקות אנחנו חוגגים יום הולדת לאלכס!", כך שמענו את נועה סבג, עובדת סוציאלית ומנהלת הסניף, עוברת במסדרון וקוראת לכולם. השמחה במרכז התעסוקה באותם הרגעים הייתה גדולה. ארוחת הבוקר שמוגשת בכל בוקר, לוותה הפעם בעוגה, נרות דולקים ושירי יום הולדת שמחים. מאוחר יותר במהלך היום, התברר לנו, צוות הצילום, עד כמה הייתה קריטית ונחוצה החגיגה–

זאת למעשה תהיה החגיגה היחידה באותו היום בעבור אלכס. אלכס, מתמודד עם מאניה דפרסיה, בודד בארץ. אין לו משפחה שתחגוג עבורו. חבריו במרכז ההכשרה וצוות השיקום של אנוש – הם האנשים היחידים  שברכו ושימחו אותו ביום הולדתו.

משם המשכנו לביקור במפעל אסיף בשדרות. מפעל אסיף, המייצר מוצרי חיטה שונים כגון: קוסקוס ופתיתים בקוו ייצור ייחודי , מעסיק מתמודדים במה שנקרא – תעסוקה מעברית.

במסגרת שירות תעסוקה זה, המתמודד מקבל ליווי יום יומי של עובד מקצועי מטעם אנוש, במקום העבודה. לכל מתמודד תכנית עבודה אישית, הכוללת הצבת יעדים מדידים, ארוכי טווח וקצרי טווח. מדי חודש מתבצעים הערכה תפקודית ומעקב פרטני וניתן משוב לגבי עמידה ביעדים. בתום תקופת ההתנסות, המתמודד מגבש החלטה לגבי המשך שילובו בעבודה בשוק הפתוח.

התקבלנו במפעל אסיף בזרועות פתוחות. התלבשנו בחלוקים וכובעים – כראוי לביקור במפעל מזון והתלווינו למדריכת התעסוקה המעברית במפעל אסיף. אריזה, הפעלת מכונות ושינוע סחורה, הם רק חלק מהתפקידים אותם מאיישים המתמודדים במפעל. רכזת התעסוקה המעברית  מלווה אותם בעבודתם היומית ולמעשה, היא הגורם המקצועי שמתנהל מול הנהלת המפעל.

בסופו של ביקור פגשנו גם את בעל המפעל יצחק ואת בתו כנרת, וכך הוא סיפר לנו:

"מבחינתנו מדובר על עסק לכל דבר ובתוך העסק יש כל מיני סוגים של עובדים. גם עובדים שצריכים סיוע והכוונה. שיתוף הפעולה עם אנוש מביא רווח לכולם: גם לנו גם למתמודדים וגם לחברה כולה" – כך הם נפרדו מאתנו, לא לפני שחילקו לנו שקיות קוסקוס ופתיתים ארוזות כצידה לדרך.

יצחק ובתו כנרת מנהלי מפעל אסיף בשדרות

יצחק ובתו כנרת מנהלי מפעל אסיף בשדרות

 

התחנה האחרונה של הצילומים הייתה במפעל המזרונים ופתרונות השינה של הולנדיה שבשדרות. המפעל, בבעלותו של מר אבי ברססט, שמאמץ את הסניף בשדרות כ – 8 שנים, קיבל לפני כחודש, בטקס מרגש בכנסת ישראל –  את מגן שר העבודה והרווחה משר הרווחה, חיים כץ. נימוקי הזכייה היו מרגשים: "העובדים בהולנדיה, יצרו חיבורים של אהבה עם חניכי עמותת אנוש שפועלת למען אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית".

מגן שר הרווחה לאבי ברססט

הענקת מגן שר הרווחה לאבי ברססט מנכ"ל חברת הולנדיה.

עובדי המפעל  והמנהלים אותם הצלחנו לראיין יפרו לנו על חוויה מרוממת ומופלאה: "אנחנו מלווים ומאמצים את החברים בעמותת אנוש בשדרות כאילו היו חלק בלתי נפרד מאתנו. זה גורם לכולנו להיות אנשים יותר טובים".

 

עובדי הולנדיה והמתמודדים באנוש שותלים יחד

עובדי הולנדיה והמתמודדים באנוש שותלים יחד

בתוך המפעל, המכונות רועשות. באחת העמדות יושבת לילך (שם בדוי). לילך,מתמודדת עם מחלת הסכיזופרניה. היא עובדת במפעל כאחת העובדים –  תחת מטריית השיקום של התעסוקה הנתמכת באנוש. הצלחנו לשמוע ממנה כי חיי השגרה במפעל והקשרים החברתיים שיצרה – הם אלו שעוזרים לה להתמודד עם המחלה ולנהל חיים תקינים ומלאי משמעות.

סופו של יום, העמסנו את הציוד לאוטו ועלינו חזרה למרכז הארץ. פגשנו את ה"ישראלי היפה"  בשדרות. זה היה יום מעצים, מלא בחוויות רגשיות. הקרנת בכורה של הסרט שצילמנו – בקרוב.

 

הכותבת: מנהלת התוכן בעמותת אנוש

 

 

 

תאריך: | מאת: valigar