ראשי / Blog / מנווטים קדימה עם הרוח

מנווטים קדימה עם הרוח

מנווטים קדימה עם הרוח

“ב-1 למרץ המרכז החברתי “מסריק צעירים” יצא לסדנת ניווט בהנחיית “מנווטים קדימה” בשמורת טבע שנמצאת מערבית לשדרות בשם בתרונות רוחמה. פעילות זו מהווה חלק משרשרת פעילויות שיא, שאנחנו מקיימים במרכז פעם במספר חודשים.  בפוסט זה ברצוננו לחלוק איתכם את החשיבה השיקומית שעומדת מאחורי אותן פעילויות.

לאירועי השיא מעמד מיוחד הן בשיח השיקומי עם המתמודדים והן בדינמיקה של המועדון כקבוצה. מבחינת העבודה הפרטנית, אנו מוצאים כי אחד האתגרים המרכזיים בעבודה השיקומית היא הגדלת תפיסת המרחב של המתמודדים. בין אם זה בגלל המשברים הנפשיים או בגלל חרדות, לחלק גדול מהחברים קשה לגשת לחוויות חדשות ובמקביל הם מדווחים על סבל שנובע מצמצום עולמם לבית-עבודה-מועדון. אירועי השיא מוסיפים חוויות משמעותיות, שמהוות תוכן נוסף לעולמם הפנימי ומשמשים כסמל לאפשרויות הנוספות שזמינות להם. יתרה מכך פעילויות השיא נותנת הזדמנות לחברים לגלות ולהפגין כישורים שלאו דווקא מקבלים ביטוי במסגרת הפעילות השוטפת. כך לדוגמה בסדנת הניווט אחד החברים הפגין יכולות ניווט מרשימות, שאיפשרו לו לקחת תפקיד הובלה, תפקיד שממנו הוא נמנע במסגרת הפעילות השוטפת.

 

באשר לדינמיקה הקבוצתית, חוויות השיא נותנות מענה מעולה לאחת מנקודות התורפה המרכזיות של מסגרות שיקום נפשי, העובדה שמדובר בקבוצה הטרוגנית של אנשים שהמחנה המשותף היחיד בין כולם היא בכך זהם מוכרים מטעם משרד הבריאות כנכי נפש. אירועי השיא תורמים רבות ללכידות הקבוצה וליצירת מכנים משותפים חדשים, אלטרנטיביים. כיום החברים יכולים להגיד בכנות, שהם מכירים אחד את השני מסדנת ניווט לצד החברות במרכז חברתי של פגועי נפש.

 

בסדנת הניווט השתתפו בה 21 מתמודדים ומתמודדות, 6 אנשי צוות ו-2 מנחים מטעם ‘מנווטים קדימה’. זוהי סדנה מוכנה שצוות ‘מנווטים קדימה’ מעביר בימי גיבוש והעצמה אישית למנהלים, לקציני צבא ולצוותי הדרכה. הסדנה החלה בהסבר בסיסי על עקרונות הניווט, תוך התנסות מעשית בניווט בין תחנות שהוצבו בשטח. לאחר מכן התחלקנו לזוגות בהגרלה, כל זוג קיבל מצפן ומפה ויצאנו לדרך. הזוגות נמדדו במספר התחנות שהצליחו למצוא ובזמן שלקח להם לעשות זאת. לאחר מכן היה דיון בחוויות ובמסקנות שהחברים לקחו עמם מהפעילות והיה טקס הענקת מדליות שבו כל אחד היה צריך להעניק מדליה לבן הזוג שלו ולומר על מה הוא חושב שמגיע לבן הזוג מדליה.

 

לקראת הסדנה היו לנו מספר חששות: שמישהו ילך לאיבוד, מהחלוקה האקראית לזוגות ושהחברים לא ימצאו עניין בפעילות. באשר לפחד מאובדן, הצוות של ‘מנווטים קדימה’ הגדיר גבולות גזרה ברורים ולימד את החברים כיצד ניתן לשלוח נקודת מיקום, דרך הטלפון כך שהם יוכלו לאתר אותם. בסוף הפעילות הם סיפרו לנו שזו הפעם הראשונה שאף משתתף לא התקשר לבקש חילוץ. אחת הסיבות היא שהחלטנו שהחלוקה לא תהיה אקראית לחלוטין, החלטנו מראש על מספר חברים שידענו שהם עשויים להתקשות וציוותנו אותם עם אנשי צוות. מלבד זאת החלוקה האקראית לזוגות, הייתה אחת מהתרומות העיקריות להצלחת הסדנה. נוצרו מספר קשרים חדשים, שבנסיבות אחרות ככל הנראה שלא היו מתאפשרים. קשרים אלו סיעו לנו גם להפיג את החשש מפני חוסר שביעות הרצון של החברים. חברים שפחות התחברו למשימה עצמה מצאו הנאה מעצם הטיול בשמורת הטבע בשיא הפריחה ובחברת בן/ת הזוג.

 

ובמילים של משתתפי הסדנה:

–          “הדבר החשוב ביותר הוא השותף שלי לצוות, בסוף הצלחנו כי פעלנו בשיתוף ובהבנה”

–          “חשוב להצליח במשימה, אך לא פחות חשוב ליהנות מהדרך”

–          “הגדרנו את ההצלחה באמצעות עזרה לחברים שנתקעו בדרך”

–          “לא היה נעים לאבד שליטה, אך התמודדנו ויצאנו מהמצב”

–          “סמכתי על השותף שלי למשימה”

–          “הצלחתי כי באתי בבוקר עם להט להצליח”

–          “אני שמח על ההצלחה כי הצלחתי אחרי שנכשלתי כל כך הרבה פעמים בעבר”

–          “החלטתי להתמודד. לא פעלתי במהירות כי בחרתי באמת ללמוד ולהבין מה אני עושה”

–          “ראיתי כלניות בפעם הראשונה בחיי”

–          “זה בסדר לעצור לנוח, בפרט כשהנוף כל כך יפה והכבשים בדיוק הגיעו לבקר”

 

סיימנו את הסדנה עייפים אך מרוצים, גאים בחברי המועדון וחוגגים את הקשרים החדשים שנוצרו.

 

נתראה באירוע השיא הבא של המועדון: מסיבת פורים של הצעירים, ב-24/3!

 

אילן דינר ותום קורדובה,

מרכז חברתי מסריק צעירים, סניף תל אביב

תאריך: | מאת: valigar