ראשי / Blog / טבע אורבני- תכנון עיצוב ויישום בניית גינה עירונית בבית בבלפור בת ים

טבע אורבני- תכנון עיצוב ויישום בניית גינה עירונית בבית בבלפור בת ים

טבע אורבני- תכנון עיצוב ויישום בניית גינה עירונית בבית בבלפור בת ים

מאת: גילה נבו, מנהלת אשכול סניפים בת ים וחולון

בטבע ישנו סדר של תהליכים ודינמיקות והוא יכול לשמש כזרז ומראה להתרחשויות המתחוללות בנפשו של האדם פנימה. בשל הרצון העז להכיר ולחיות עם הטבע, שהולך ונעלם בעיר הגדולה  בחרנו לתכנן ולהקים  גינה אורבנית- בלב העיר הסואנת בת ים . במקום בו אנשים המתמודדים עם פגיעה נפשית יוכלו להנות ולהפעיל  את הגינה במקום נגיש, ומותאם וכך בתוך המולת העיר מגיעים לפינת טבע מיוחדת שנבנתה על הגג, וכוללת אדניות, עציצי פתיל, מערכת הידרופונית, ערוגות וחממה להנבטה.

את עבודת ההכנה ביצעו נציגי החברה להגנת הטבע, ובראשם גליה רועה, לפי הנוסחה המנצחת- שילוב עם חברה עסקית אשר מהווה עוגן הן בהתנדבות השבועית של עובדיה והן בסיוע תקציבי. נבנתה תוכנית עבודה שנתית, מיפוי של הגג, תכנון פינות גידול וחלוקת עבודה לכל חודש בחודשו. יחד עם יוני הגנן שצוות אלינו בנינו קבוצת מתמודדים פעילה, אשר מתחברת לצמחים, גינה, וטבע. קבוצה זו מהווה את העוגן הפנימי שלנו להמשך תהליכים , וקיבלה על עצמה אחריות גם בימי הפעילות האחרים ולא רק בימי שלישי בבוקר.

אנו מלווים בהכוונה מקצועית והסברה ולמידה גם על ידי אמיר שהוא בעל ידע עצום בתחומו.

וכל הצוות הנהדר הזה עם המתנדבים של חברת “מבנה”, מתנדבים של אנוש, הכוללים גם שכנים,  עובדים יחד עם הקבוצה ומשקיעים זמן וכוח כדי להקים,  לתפעל לשמור ולקדם את כל מה שנבנה. בכל פעילות המתחילה בשיחה, יש גם הסבר של יוני על השיטות השונות, על אופן הצמיחה והגידול של ירקות, צמחי תבלין ועצי פרי.

בהיבט השיקומי יכולתם של המשתתפים להתחבר לטבע כשותפים שווים והכרחיים  נבנה דרך המפגש עם הצמחים שבגינה, המקבלים כל אחד ואחד באופן שווה ובאהבה , ונוצר מרחב המאפשר חוויה מתקנת של קשרים בינאישיים. האמונה היא שדרך היצירה והבריאה הכרוכה בעבודת הגינון , הלמידה וההקשבה לצרכי הצמח והטבע , ילמד המשתתף להקשיב לעצמו ולצרכיו.

ההתבוננות היא פנימית וחיצונית בו זמנית : התבוננות פנימית אשר מתייחסת לתהליכים שעובר האדם , והתבוננות חיצונית מתייחסת לקשרים עם הסביבה שבה מתרחשת הפעילות ולתהליכים שעוברים בה. מתוך הזיקה ההדדית בין השניים נוצר למעשה התהליך הטיפולי הבינאישי. הסביבה בה מתקיים הקשר הזה תמיד תהא עם זיקה לטבע – גינה, עציץ, בעל חיים, חורשה ליד הבית או על שפת הים.

הגינה הינה פלטפורמה תרפויטית רב חושית , וככזאת היא מעוררת באדם תגובות רגשיות רבות, אם דרך התזוזה , תנועת הגוף , המגע עם האדמה וטקסטורות שונות , הריח והטעם ( ירקות ,תבלינים).

פעילות השיקום נעשית על ידי פעולות ועשיה אקטיבית בגינה. הפעילות מתרחשת לרוב בקבוצה, כאשר האינטראקציה בין המשתתפים מאפשרת לשפר היבטים כמו שיתוף פעולה למען מטרה משותפת , עבודת צוות וחלוקת אחריות. בנוסף לכך, תתחזק היכולת לקבל עזרה ולסמוך על אחרים ,לימוד וחיזוק תחושת ההנאה מאחריות משותפת וזיקה משותפת .

הגינה והטבע פועלים בחוקיות עדינה ואיטית. הצורך להבין, לפעול ולהקשיב לקצב של האחר הופך להיות אחד ממרכזי הטיפול. גם היכולת להיות משמעותי בשביל האחר, ללמוד את אורחות חייו, לטפל ולסייע לו לגדול ולחיות , הופך להיות אבן יסוד בטיפול בעזרת הגינה.

ניתן לראות הקבלה בין  כוחות הטבע לכוחותיו של האדם  היכולת הצמחית לפרוץ מתוך הבוץ והרפש ( כמו פרח הלוטוס למשל) , היכולת להיות בשלווה גם בתוך קמילה וסיומם של החיים, היכולת המופלאה של הצמח להשתקם משריפות ואסונות ,או היכולת לטפס ולשלוח קנוקנות לכל עבר – כל אלו יכולות לשמש מטאפורות לחייו של אדם.

הגינה הינה מרחב טיפולי ראשון במעלה. הפוטנציאל הכרוך בשיקום בני אדם –באם הם נפגעי נפש, מפגרים, אוטיסטים, קשישים, אסירים, נרקומנים, בעלי נכות פיזית , או פשוט אנשים שמסלול החיים שלהם הפגיש אותם עם קשיים שכמעט הכריעו אותם ,הוא עצום.

אמנם, בטיפול הנעזר בטבע והצומח אין יכולת לתקשר באופן מילולי עם הצמחים  אולי קשה לנו להבין את המוטיבציה של הצמח ,את מניעיו הנסתרים מאתנו , או את הרגשתו. ולצמח אולי אין צורך , כמונו בני האדם בתמיכה ונחמה.

לנו בפרוייקט היחודי חשוב להגיע לשיתוף הקהילה כולה, אי לכך פתחנו לאחרונה, עם סיום שנת השמיטה את הגינה לקהל הרחב שירצה ליצור לעצמו אדנית ירקות ותבלינים, גם בשעות אחר הצהריים.

בבית בבלפור מייצרים סבונים מחומרים טבעיים- שמנים צמחיים, שמנים אתריים, ולמעשה עם הקמת הגינה ותפעולה השוטף נוכל להראות, להדגים  ולהעביר את הידע על הקשר בין הזרע, השתיל, צמח התבלין, הפקת השמן האתרי ועד לייצור המוצר השלם.

תאריך: | מאת: valigar