ראשי / Blog / החיים הם רכבת הרים

החיים הם רכבת הרים

החיים הם רכבת הרים

הלונה פארק הנודד שהקים אורן יחזקאל, מתמודד עם מאניה דפרסיה, בסיוע תכנית מעוף של אנוש, הוא סיפור על  שיקום, התמדה והגשמת חלומות

***

אורן יחזקאל נולד למשפחה קשת יום, וסבל מרקע של אלימות ויכולת תפקוד נמוכה. בגיל 4 הוא הוצא מהבית וגדל בפנימיות. בילדותו, חלם אורן להקים לונה פארק. הוא מחזיק  מחברת עם רישומי מתקנים, מסלולים ומתקנים ששרטט וחלם להקים מאז היה בן 6.

החלום של אורן

אחרי ששירת כנהג משאית בצבא והשתחרר, המשיך אורן לעבוד כנהג משאית. הוא התחתן עם מורן ונולדו להם חמישה ילדים.  בשנת 2005 עבר תאונת דרכים קשה, נפצע קשה והתמוטט נפשית. התאונה גרמה לו להבין שהוא רוצה לחזור לעסוק בחלום הילדות שלו. הוא פתח עסק עצמאי של מתקנים מתנפחים למסיבות ואירועים וקרא לו "הופלנד"- שם המשלב משחק מילים של תקווה וקפיצה.

ההתמודדות עם המחלה במקביל לניהול חיי משפחה ועסק עצמאי, לא היו פשוטים עבור אורן והעסק צבר חובות ופשט את הרגל. אורן לא וויתר, המשיך לחפש דרכים למימוש חלום הילדות שלו והגיע לתכנית מעוף של אנוש, המסייעת למתמודדים להקים ולנהל עסק עצמאי.

למרות שכאשר הגיע אורן למעוף הוא היה במצב נפשי קשה ולא מאוזן מבחינה תרופתית, באנוש זיהו את המוטיבציה הגבוהה והיכולת שלו להתגבר על מכשולים והחליטו לתת לו הזדמנות. במסגרת הליווי של מעוף, הוצמדה לו מאמנת עיסקית (גלי כהן) שליוותה את אורן ומתארת את תחילת התהליך המשותף:

"התקשר אלי בחור עם קול צרוד ועמוק וסיפר לי על החלום שלו להקים לונה פארק. אני מודה שבהתחלה חשבתי שהוא הוזה ושאין לו קשר למציאות ולכן התחמקתי מלהיפגש אתו, אבל הוא התעקש והתקשר כמה פעמים. בסוף הסכמתי להיפגש והוא ביקש שאבוא אליו הביתה. הגעתי לבניין רב קומות בלי מעלית בנתניה, לדירת 3 חדרים קטנה עם 8 נפשות. חשבתי לעצמי שבעצם מי שחוטאת למציאות היא אני. קיבלתי שיעור בצניעות. והבנתי- שאם הוא כל כך רוצה, מי אני בכלל שאגיד לו שזה לא אפשרי. באותו הרגע ידעתי שאני אעשה הכול כדי לעזור לו להגשים את החלום שלו להקים לונה פארק".

קודם היה על אורן להוכיח שהוא מסוגל להתנהל נכון כלכלית ושהוא מסוגל להבריא את העסק הקיים לפני שמקימים עסק חדש- הלונה פארק. בשלב הזה, הבינה אשתו מורן שהיא צריכה להצטרף לתמונה והיום היא מנהלת את ההזמנות, מתפעלת יחד עם אורן את המתקנים ואפילו אופה את העוגות לאירועים ולמסיבות. מלבד ליווי עסקי באמצעות מעוף, הוצמדו לאורן גם חונכים מתחום הדיור באנוש, כדי ללמד את אורן ואשתו גם להתנהל נכון כמשפחה. מורן מתארת שהיום אורן מתעורר מוקדם ועוזר בבוקר עם הילדים ורק אח"כ יוצא לעבודה, מה שלא קרה קודם. הגישה ההוליסטית של אנוש עזרה להם גם להתמודד עם הקושי הכלכלי וגם לתמוך אחד בשני ולטפח את הזוגיות לצד העסק. היום מורן מתלווה לאורן לכל הפגישות ומקבלת יחד אתו החלטות עסקיות.

הלונה פארק של אורן

צילום: אבי גינת

 

הגשמת החלום של אורן קרמה עור וגידים בעזרת הרבה מאוד גורמים ובראשם השותף העסקי של אורן – ניר הבעלים של "מוגלי הפקות", עיריית נתניה והיכל התרבות. במהלך חופשת הפסח האחרונה, נפתח הלונה פארק בנתניה לקהל הרחב והיה להצלחה גדולה. אורן לא שכח גם את הילדים שהגיעו מתוך מצוקה כמוהו ודאג לחלק בחינם 1000 כרטיסים לילדי פנימיות והוסטלים, בכללם הפנימיה שבה גדל, כדי שיוכלו לבוא וליהנות מיום כיף בלונה פארק.

***

בישראל חיים כיום למעלה מ 150,000- אנשים המתמודדים עם פגיעה נפשית. זו קבוצת בעלי
המוגבלויות הגדולה בישראל! .
עמותת אנוש פועלת מזה 38 שנה לקידום נושא בריאות הנפש של הפרט והמשפחה, ולשיקום פגועי
הנפש בקהילה.

עמותת אנוש מפתחת ומקדמת עוד עשרות עסקים עצמאיים של מתמודדי נפש.

מטרתנו היא לשפר את היכולות התפקודיות הנובעות מהתמודדות עם פגיעה נפשית, על מנת להוביל
לרמה אופטימאלית של תפקוד עצמאי בקהילה.
עזרו לנו להמשיך ולקדם מטרות אלו תרומתכם היא עזרה משמעותית לקידום ושיפור
חייה של האוכלוסייה הגדולה והחשובה של פגועי הנפש בישראל.

לרכישת כרטיסים לערב ההתרמה 

enosh_dinner_2016_b_727x104

תאריך: | מאת: valigar