ראשי / Blog / הבחירה שבכפייה – פעילות גופנית במחלקה פסיכיאטרית סגורה

הבחירה שבכפייה – פעילות גופנית במחלקה פסיכיאטרית סגורה

הבחירה שבכפייה – פעילות גופנית במחלקה פסיכיאטרית סגורה

הקדמה: מיכל ויירון, MSW מקדמת בריאות וספורט, עמותת אנוש

הרבה נאמר ונכתב על חשיבות הפעילות הגופנית בחיינו כחלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא. לרוב, נוטים אנשים לטעות ולייחס את הקשר בין שני המושגים לקשר שבין פעילות גופנית וירידה במשקל. אבל, תזונה נבונה  ולא הספורט, היא האחראית על 80% מיכולתנו להפחית במשקל.

הספורט יהווה גורם משמעותי בהפחתת משקל רק אם נעסוק בפעילות גופנית מאומצת (רמת דופק בינונית-גבוהה) למשך 40 דקות לפחות ובתדירות של לפחות שלוש פעמים שבועיות. ועם זאת, הפעילות הגופנית חיונית ומטיבה עבור כל תחומי החיים ההכרחיים של האדם המודרני:

הספורט מועיל לבריאות הפיסית  – על ידי שיפור זרימת הדם והחמצן לכל האיברים, מניעת מחלות לב וכד’.

שיפור הבריאות הנפשית -הפחתת חרדות ותסמיני דיכאון.

שיפור תפקוד הקוגנטיבי- ע”י יצירת קשרים עצביים חדשים במערכת העצבים המרכזית, למשל: עיסוק בתנועה וריקוד מועיל בהתמודדות עם מחלות נוירולוגיות כגון פרקינסון ואלצהיימר.

ספורט מאפשר לנו לחזק מיומנויות חברתיות ולפתח קשרים בינאישיים. הספורט משמש ככלי תרפויטי המאפשר אומנות, יצירה וביטוי עצמי (טיפול בתנועה, ריקודים, ‘ריו אביירטו’ וכד’.)

ספורט גם עוזר בעיצוב התנהגות- כך למשל: פעילות גופנית ידועה כמפחיתת לחצים וכעסים ובזאת עוזרת למתן התנהגויות תוקפניות. זיגמונד פרויד ייחס את המעלה הזו למנגנון הגנה (סובלימציה=עידון) המאפשר הפניית הכוחות המנטליים של האדם מפעילויות שנתפסות כשליליות אל עבר פעילויות חיוביות ומקובלות מבחינה חברתית.

דוגמא לשימוש כזה בכתבה שלפנינו: שימוש בספורט במחלקה המשפטית של ביה”ח בבאר שבע.

כך או כך ומכל כיוון אפשרי, הספורט הוא כלי חשוב בתחום השיקומי!

קישור למאמר מאת אייל עורב, אתר וינגייט- לקריאה אודות שימוש בספורט במחלקה המשפטית של ביה”ח בבאר שבע באתר וינגייט ליחצו כאן.

תאריך: | מאת: valigar