ראשי / הדרכה וניהול ידע

הדרכה וניהול ידע

רקע
עמותת אנוש רואה בלמידה ובהתפתחות מקצועית ואישית את הדרך להמשיך ולהוביל בעולם השיקום בבריאות הנפש. אנו לומדים מאלו המתמודדים עם פגיעה נפשית הנמצאים במסגרות שלנו על הכוחות, על היכולות ועל הצרכים שלהם. באופן זה נצבר בעמותה ידע מקצועי רב בתחום השיקום בבריאות הנפש – ואנו ממשיכים לחקור אותו.  תהליכי ההכשרה שלנו מיועדים לשמר ולפתח את הידע הזה.

מחלקת ההדרכה

אנו מאמינים כי הדרכה הינה אחת מאבני היסוד של ההתפתחות המקצועית. בשל כך הוקמה לפני כארבע שנים מחלקת ההדרכה בעמותה.
תהליכי התמקצעות והתפתחות
של אנשי מקצוע בתחום השיקום בנויים משני מרכיבים עיקריים:
הראשון הינו הכשרה מקצועית, המורכבת מתהליכי למידה פורמליים במסגרות ההכשרה התאורטית השונות והעבודה המעשית המתקיימת באופן יום יומי עם מקבלי השירותים. שילוב של שתי המתודות מאפשר פיתוח מיומנויות עבודה שיקומיות עם המתמודדים. המרכיב השני הינו הדרכה מקצועית לצוותים. כל המנהלים מודרכים ע"י מדריכים מקצועיים מיומנים בתחומים הספציפיים, ואנשי הצוות מודרכים עפ"י ההנחיות המוגדרות על ידי משרד הבריאות באופן פרטני וקבוצתי.

הנדבך הנוסף במחלקה הינו ניהול והנעת ידע.  על ידי תהליכי עבודה שיטתיים אנו משמרים ומפיצים את הידע הרב שנצבר בארגון הפועל שנים רבות בשטח.
השילוב בין שני המרכיבים של המחלקה, מאפשר התמקצעות של עובדים בתהליך משולב של תאוריה, פרקטיקה והתפתחות אישית.

פיתוח עובדים והכשרתם
בשנים  האחרונות עברו הצוותים תהליכי הכשרה מעמיקים בכל הקשור  למתן שירותי שיקום מכווני החלמה למתמודדים. בהמשך התקיימו הכשרות להתערבויות שיקומיות מקדמות החלמה, כגון: ניהול מחלה והחלמה, סטיגמה עצמית והערכת מוכנות לשינוי.  בנוסף, עסקנו רבות בנושא קידום הבריאות, מעבודה בקבוצות על תזונה נכונה ובישול מקדם בריאות ועד עבודה פרטנית לגבי כל הנוגע למעקבים רפואיים ולהתאמת אורח החיים לצרכים הגופניים של האדם (כגון, התמודדות עם מחלות כמו סכרת, יתר לחץ דם ועוד).

"תלמד מאתמול, תחיה בשביל היום ותקווה בשביל מחר. הדבר החשוב ביותר הוא לא להפסיק לשאול"/ אלברט איינשטיין

 אפשר לעזור לך?

אנו מאמינים בחקירה, באיסוף ובפיתוח של ידע – מבחינתנו זוהי הדרך הנכונה להוביל ולהתקדם.

אנו מזמינים אתכם להמשיך לשאול, לבחון ולאתגר את עצמכם ואותנו תוך כדי התנועה קדימה.

 

מנהלת התחום סאלי רוס ביהארי, sally9@enosh.org.il

ליעוץ טלפוני ניתן להתקשר לקו מקשיבים מניסיון – 1-700-551-616